Kniha KLÍČKOVANIE

Ahoj!  Informácie o knihe a o jej vzniku nájdeš  na tomto blogu v príspevkoch pod menovkou "kniha klíčkovanie" na webe pod heštegom #knihaklickovanie alebo na tejto adrese:

O tom, ako kniha vznikala, som sa rozpísala zase v článku na blogu s názvom Kniha KLÍČKOVNIE. Moje štvrté dieťa.
Knihu tvoria dve časti:

Prvá časť pod názvom Malý sprievodca veľkými premenami nás vedie krok po kroku v klíčkovaní  a informuje o tom:

 • ako sa v jednoducho, bez skúseností, námahy a špeciálneho náradia v domácich podmienkach dopracovať k živej a čistej strave kedykoľvek počas roka;
 • ako si vypestovať interiérovú záhradku plnú zdravej mikrozeleniny za 3 až 5 dní;
 • ako klíčky konzumovať, upravovať a spracovávať;
 • ako z nich vyťažiť maximum pre náš organizmus.

Druhá časť knihy pod názvom Receptár z klíčkov ponúka 60 receptov zo základných surovín na chutné jedlá bez mäsa, mlieka, s obmedzením mliečnych výrobkov a aj v bezlepkovej verzii. Tieto zložky sú v receptoch nahradené práve klíčkami.
Nájdete v nej nielen klíčkové recepty na nátierky, polievky, hlavné jedlá, šaláty, sladké a slané dobroty či fermentáciu klíčkov, ale aj rôzne tipy, odporúčania a fígle, 
ktorými okúzlite svojich blízkych. Klíčková plnená paprika, či krtkova torta? Alebo vegánsky syr francúzskeho typu, či bryndza z klíčkov? Žiaden problém! Klíčky dokážu plnohodnotne nahradiť množstvo surovín.

PREČO SA OPLATÍ KLÍČKOVAŤ?

PESTOVANÍM KLÍČKOV CHRÁNIME NAŠU DRAHÚ PLANÉTU, ICH KONZUMÁCIOU NAŠE ZDRAVIE. Ak dokážeme dary našej Zeme ukryté v malinkých semienkach rozpoznať, vieme ich využiť vo svoj prospech. Thomas Edison vynálezca žiarovky a fonografu, vyslovil pred vyše 100 rokmi veľmi múdru vetu: „Lekári v budúcnosti nebudú ľudí liečiť pomocou liekov, ale naučia sa, ako predchádzať chorobám výživou".

Okrem nekonečného množstva zdravotných benefitov nám klíčky poskytujú ďalšie množstvo výhod:

 • naklíčia v každom ročnom období za veľmi krátky čas, do 3 až 5 dní môžeme konzumovať čerstvú úrodu;
 • vyžadujú minimálnu starostlivosť a priestor;
 • sú „živé a čerstvé" - rastú stále pokiaľ ich neskonzumujeme a neprecestovali pol sveta;
 • sú „čisté" - neobsahujú žiadne pesticídy, herbicídy, insekticídy, či iné toxické látky z konvenčného poľnohospodárstva;
 • sú „bio a eko" - vyrástli z kvalitných semien a netvoria žiadnu uhlíkovú stopu;
 • semienka sú „lokálne a trvanlivé", tzn. dá sa nimi predzásobiť aj na rok dopredu;
 • majú nízke vstupné náklady, sú ľahko dostupné a z nutričného hľadiska nahradia bezvýznamné, umelo dopestované hydroponické potraviny;
 • predstavujú pre človeka určitý pocit sebestačnosti, atď.

Len správna, čistá a prirodzená strava je zárukou nášho zdravia. Už otec západnej medicíny a najslávnejší lekár staroveku Hippokrates hovorí „Nech je Tvoja strava Tvojim liekom a Tvoj liek Tvojou stravou". Zásadami Hippokratovho prístupu k liečbe ochorení bolo zmeniť stravu a prostredie. Za zmienku stojí aj ďalšia jeho myšlienka, že „nie vďaka čarom, ale vďaka prírode ľudia vyzdravejú".

KTO SOM?

Volám sa Viera Múdra a narodila som sa v roku 1979 v Piešťanoch. Som absolventkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Pracujem, momentálne som na materskej dovolenke. S manželom Martinom vychovávame naše tri deti.

Vzdelávam sa a venujem v oblasti zdravej stravy a výživy. Pred ôsmymi rokmi som sa začala stravovať spôsobom s vylúčením mäsa a mlieka a čiastočným vylúčením mliečnych výrobkov a takto sú zostavené aj recepty v knihe. 59 receptov je vegánskych, 1 je vegetariánsky. K tomuto spôsobu stravovania ma prinútili dlhodobé zdravotné problémy a bolesti, ktoré zmenou jedálnička pominuli.

Vďaka mojim rodičom a starým rodičom je nakličovanie semien prirodzenou súčasťou môjho života od detstva a vediem k tomu aj svoju rodinu. Posledné tri roky sú klíčky každodennou súčasťou nášho jedálnička. Ich nekonečné možnosti použitia mi otvorili nový vesmír. Konzumáciou klíčkov som si dopĺňala živiny, najmä kyselinu listovú a bielkoviny v období pred a počas môjho posledného tehotenstva.

Viac o mne nájdeš v knihe KLÍČKOVANIE - Môj príbeh.


Cena knihy KLÍČKOVANIE je vrátane poštovného a balného 23,- EUR. Veľmi rada Ti do nej pripojím venovanie a podpis a osobne ju odošlem na Tvoju adresu.
Objednať si ju môžeš na:
Komentáre

Obľúbené príspevky